Básničky, Poezie, Verše

v

Líza a kamarád - prolog

Líza a kamarád - prolog

davidziak Povídky » Sci-Fi

Anotace: Pokus o příběh o totalitním světě bez strojů, o přátelství a o síle lidu.

V roce 2023 došly zásoby ropy. Lidstvo na tuto událost ale bylo připraveno. Hlavním zdrojem se stala elektřina a materiálem kov a dřevo. Nerecyklovatelné plasty byly k vidění jen výjimečně a i recyklovatelné se postupně vytrácely. Musela se otevřít spousta nových továren na zpracování kovů, což díky neustálému hoření značně znečišťovalo ovzduší. Poté přestaly stačit dosavadní elektrárny. Sluneční a větrné elektrárny nestačily vyrábět dost proudu, a tak se místo nich postavily nové jaderné a tepelné elektrárny, které se také přidaly ke znečišťování.

Během pár let byl vzduch tak znečištěn, že každý déšť byl kyselý a bez respirátorů se téměř nedalo dýchat. Přední světoví technici a vědci přišli s řešením: přechod na parní stroje. Pára vzduch neznečistí, a oheň potřebný k zahřátí vody je nepatrný. Snížila se tak výroba elektřiny a zároveň se přestaly kácet lesy, protože se dřevo k páře nehodí, což také napomohlo k čištění vzduchu.

Za pár desetiletí se skutečně podařilo vzduch vyčistit na takovou úroveň, že byl čistější než kdy dřív za posledních 150 let. Ale pára a kov převzaly absolutní materiální nadvládu. Všechno bylo kovové a poháněné párou. Dokonce se začaly objevovat první parní roboti, říkalo se jim mechanoidi. Ze začátku to byly nemotorné stroje s obrovskou spotřebou páry, vhodné jen k účelu k jakému byly navrhnuti, ale technologie šla dopředu a mechanoidi začaly být chytřejší, šetrnější a všestrannější. Až jednou dokonce převzali veškerá manuální pracovní místa. Lidé se proti tomu samozřejmě začali bouřit, ale nakonec se jejich prací stala péče o mechanoidy. Mechanoidi byli sice šikovní a silní, ale nedokázali si sami doplnit vodu a palivo.

Lidé začali lenivět díky nenáročné, sedavé práci, čehož využila mocichtivá elita. Začala mezi lidmi šířit pověry, že se mechanoidi spikli proti lidem, chtějí je svrhnout a udělat si z nich otroky. A lidé tomu uvěřili. Přestali mechanoidům doplňovat palivo a vodu a když přestali fungovat, odstranili je mimo civilizaci. Lidé začali uznávat elitu jako své vůdce a tak se mocichtiví lidé dostali tam, kam chtěli.

Elita postupně začala říkat, že jsou veškeré stroje špatné a začala je zakazovat. Lidstvo se tedy vzdalo strojů a každý se strojním myšlením byl důkladně sledován, zesměšňován a v některých případech záhadně zmizel. Nyní v roce 2128 elita vládne absolutní mocí, může v podstatě cokoliv, všude má své uši a dokonale ovládá téměř všechny lidi.
Publikoval(a): davidziak, 10.11.2016
Přečteno (62x)
Tipy (0) ... dát Tip/SuperTip

Spodek

Stránka generována 13.4.2021 16:24
U nás jste dnes prohlídl(a) 1 stránek.
roboti